Zaczęło się od wydania faksymilowego śpiewnika Pelplińskiego w 2015 roku. Z tomem śpiewnika Seweryn Huzarski wybrał się na Kociewie aby sprawdzić, czy ktoś tam zna pieśni w nim zapisane. Dość szybko przekierowany przez kilka osób trafił do pani Zosi Sarkowicz. I tak rozpoczęła się wielka Kociewska przygoda. Na kanwie tego spotkania zrodził się pomysł na projekt „Kalejdoskop – Pamięć i Muzyka”

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Trójwiejska” w roku 2016 stanowi przedsięwzięcie badawczo-popularyzatorskie będące jednocześnie koniecznym punktem wyjścia do rozpoczęcia działań animacyjnych we współpracy z lokalnymi organizacjami i aktywistami.

Kultura muzyczna Kociewia należy do najsłabiej zbadanych i opisanych w kraju. Materiały archiwalne są bardzo ubogie i jednocześnie skupione na przeszłości- rdzennej kulturze regionu. Po II Wojnie Światowej kultura tego terenu została głęboko „przeorana” w rezultacie przemieszczania się ludności. Obecnie mamy tu do czynienia z prawdziwym kalejdoskopem muzycznych mikroświatów pochodzących z różnych regionów i kompletnie nie powiązanych ze sobą. Projekt nasz stawia sobie za cel pokazanie tej układanki taką jaka jest. Nie chcemy przesiewać muzyki poszukując motywów rdzennie kociewskich. Pragniemy zarejestrować muzykę nie tyle kociewską, co obecnych mieszkańców Kociewia. Jednocześnie chcemy pokazać to, co łączy wszystkie te (pozornie bardzo odległe) style muzyczne. Tym czymś jest pamięć dawnych zgromadzeń wiejskich. Pamięć czasów, gdy muzyka była towarzyszką człowieka od narodzin aż do śmierci i niezbędnym elementem celebracji najważniejszych momentów życia. Warto zdać sobie sprawę że rezygnując z tych jakości, jak i kompetencji ostatnich żyjących nosicieli tradycji, rezygnujemy z rzeczy bardzo istotnych, co zostanie pokazane we wspomnieniach nagranych na potrzeby projektu.

Projekt powstał dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Urzędu Miasta i Gminy Pelplin.

15271719_10208498415238122_1932753895_o-300x128

 

 

 

 

/ Nagrania prezentowane na niniejszej stronie udostępniamy na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0. Międzynarodowe /